راهنمای نویسندگان

 راهنمای تدوین و نحوه‌ ارسال مقاله برای مجله مخاطرات محیط طبیعی

راهنمای ثبت نام و ارسال مقاله به سامانه
قالب مقالات مجله مخاطرات محیط طبیعی
قالب مشخصات نویسندگان مجله    
نمونه فرمت مقالات مجله (Sample)
   
فرم تعهدنامه    
فرم تعارض منافع    
نمونه نتیجه کامل مشابهت یابی    

فرمت مقالات ارسالی- حتما باید استفاده شود:

*** تکمیل فرم تعهدنامه و تعارض منافع مجله  و مشابهت یابی کل مقاله در زمان ارسال توسط تمام نویسندگان مقاله الزامی است. **

 فرمت اولیه مجله (برای ارسال به داوران)- عدم رعایت فرمت، در هیأت تحریریه مطرح نخواهد شد.

 این نشریه بعد از داوری و برای چاپ مقاله هزینه دریافت خواهد کرد. اما  بازنشر اطلاعات در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.

***************************************

قابل توجه نویسندگان محترم

بنا به درخواست سازمان نشریات علمی کشور، ثبت و نمایش شناسه رایگان ORCID و ایمیل

آکادمیک برای نویسنده مسئول مقالات الزامی گردید. بنابراین، از نویسندگان محترم درخواست می‌شود

قبل از ارسال مقاله به نشریه نسبت به اخذ کد شناسه پژوهشگرORCID و ایمیل آکادمیک اقدام نمایند. 

جهت دریافت کد ORCID به لینک ذیل مراجعه نمائید.

 https://orcid.org

***************************************

*** قابل توجه نویسندگان مسئول مقالات ***

ضروری است حتما حتما نویسنده مسئول، عضو هیآت علمی باشد و ارسال مقاله فقط با ایمیل دانشگاهی عضو هیات علمی قابل بررسی خواهد بود.

در غیر اینصورت مقاله از همان ابتدا از پروسه خارج خواهد شد. لذا، مستدعی است ارسال مقاله فقط از ایمیل دانشگاهی بررسی خواهد شد.

***************************************


کلیه مراحل از ارسال مقاله، ویرایش، پذیرش و ... الزاماً باید از طریق پنل کاربری شخص در سایت مجله انجام شود و ارسال مقاله و انجام اصلاحات از طریق ایمیل قابل قبول نیست. ایمیلی که توسط سامانه در هر مرحله به کاربر ارسال می شود صرفاً جهت اطلاع رسانی است تا کاربر به پنل کاربری خود مراجعه کند.
با توجه به ثبت کامل مشخصات نویسندگان در بخش ارسال مقاله لازم است نویسندگان فایل مقاله را بدون مشخصات ارسال نمایند. بدیهی است هرگونه اشاره در متن مقاله که منجر به افشای هویت نویسندگان شود برخلاف شیوه نامه تدوین مقاله بوده و مقاله عودت داده خواهد شد.

 نحوه دریافت و بررسی مقالات از طریق سامانه الکترونیکی

به منظور کاهش هزینه های غیر ضروری و تسریع در کار و بهره گیری از فن آوری روز، تمامی مراحل ارسال مقاله، داوری و اعلام نتیجه از طریق سامانه‌ الکترونیکی مجله به آدرس http://jneh.usb.ac.ir انجام خواهد شد و دیگر نیازی به ارسال پستی مقالات و فایل مربوط به آن نیست. همچنین از چاپ کاغذی شمارگان مجله به شدت کاسته خواهد شد و خوانندگان محترم می توانند برای دیدن مقالات به سایت هایی که در صفحات قبل درج شده است مراجعه فرمایند.

شرایط پذیرش مقاله (راهنمای نویسندگان)

 مجله مخاطرات محیط طبیعی دانشگاه سیستان و بلوچستان، نشریه‌‌ای علمی ـ پژوهشی است و مقالات پژوهشی و مروری را بررسی خواهد کرد و شرایط پذیرش مقاله در آن به شرح ذیل است:

ویژگی‌های کلی مقاله:

 1- پذیرش مقاله صرفاً از طریق سایت مجله jenh.usb.ac.ir امکان‌پذیر می‌باشد و برای ثبت نام در سایت مجله مخاطرات محیط طبیعی و ارسال مقاله لطفاًً مراحل زیر را اجرا فرمائید.

- به سایت  jenh.usb.ac.ir وارد شوید. به سایت مجله مخاطرات محیط طبیعی خوش آمدید.

 - روی گزینه (ارسال و پیگیری مقالات) کلیک کنید، سپس روی کلمه (ثبت نام) کلیک کنید. صفحه ثبت نام ظاهر خواهد شد. پس از تکمیل صفحه ثبت نام روی گزینه ثبت نام (Submit) در پایین صفحه کلیک کنید، آنگاه به Email خود مراجعه فرمائید و روی آدرسی که در نامه الکترونیکی درج شده، کلیک نمایید تا مجدداًً به سایت مجله متصل شوید و ثبت نام شما تکمیل شود.

 - این بار Username و Password خود را که قبلاً ثبت شده مجدداً وارد نمایید و از خدمات online مجله استفاده نمایید.

 یادآوری: قابل ذکر است که از این اسم شناسه و کلمه عبور هم برای انجام داوری و هم برای ارسال مقالات خود می‌توانید استفاده نمایید.

 2- مجله مخاطرات محیط طبیعی به دلیل تخصصی بودن فقط در موضوعات مرتبط با مخاطرات محیط طبیعی پذیرای مقالات می‎باشد.

 3- مقالة ارسال شده برای این نشریه همزمان برای سایر مجلات ارسال نشده باشد.

 4- زبان رسمی مجله، فارسی است، اما چکیده مقالات به زبان انگلیسی نیز ضروری است.

 5- مقاله علاوه بر چکیده فارسی (حداقل 200 و حداکثر 300 کلمه، معادل حداکثر 15 سطر)، بایستی دارای واژه‎ های  کلیدی،‌ مقدمه، داده ها و روش‌ها، نتیجه‌گیری و فهرست منابع و مآخذ و همه منابع فارسی باید ترجمه شوند و به همراه منابع انگلیسی در فایل جداگانه آورده شود.

مقاله علمی ـ پژوهشی لزوماً دارای اجزای ساختاری زیر است که به‌ترتیب عبارتند از: چکیده (200 تا 300 کلمه) به زبان فارسی، واژگان کلیدی، مقدمه نظری و توجیهی، روش تحقیق، یافتههای تحقیق، تجزیه و تحلیل، نتیجهگیری، قدردانی و فهرست منابع. رعایت این ساختار از سوی ارائه‌کنندگان مقاله ضروری است.

6- مقاله باید تحقیقی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

7- مقالاتی که توسط دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری استادان راهنما و یا مشاور تهیه می­ شود، ضرورتاً باید با امضای استاد مربوطه به فصلنامه ارسال گردد؛ در غیر این صورت در هیأت تحریریه قابل طرح نخواهد بود. در عین حال نویسنده مسئول و ترتیب اسامی نویسندگان به همان ترتیبی که در سایت ثبت شده باشد، در مقاله خواهد آمد و پس از آن غیر قابل تغییر خواهد بود.

 1-7- تمام مقالات ارسالی در صورتیکه دانشجو یا غیر عضو هیأت علمی نیز جزو نویسندگان آن باشند می­بایست صرفاً توسط یکی از نویسندگان که عضو هیأت علمی است به مجله ارسال گردد؛ در غیر اینصورت مقاله قابل بررسی نخواهد بود.

 2-7- با توجه به مصوبات هیأت تحریریه مجله، چنانچه نویسنده یا نویسندگان، مقاله‌ دیگری در مراحل داوری در مجله داشته باشند، لذا تا زمان روشن شدن نتایج داوری آن مقاله، مجله از پذیرش همزمان مقالات متعدد معذور می‌باشد.

 بدیهی است، با توجه به تأکید کمیسیون نشریات بر تنوع جغرافیایی نویسندگان و جلوگیری از ادامه فرآیند داوری نویسنده تکراری، می‌توانید مقاله خود را به مجلات دیگر ارسال نمائید و یا منتظر روشن شدن نتایج مقالات قبلی خود یا همکاران باشید.

شیوة تنظیم متن:

 8- مقالات ارسالی به مجله، در محیط Word با قلم BNazanin نازک فونت 13 نازک و لاتین Times New Roman فونت 11 نازک،  فاصله تقریبی میان سطور، یک (1) حروفچینی و تایپ گردد. حاشیه از بالا 4،‌ از پایین 2.5، از راست 2.5 و حاشیه چپ 2.5 سانتیمتر باشد.عنوان مقاله با فونت تیتر 16، مشخصات نویسنده یا نویسندگان با فونت تیتر 12، چکیده فارسی با فونت B Nazanin سیاه 10، فهرست عناوین متن با فونت BNazanin سیاه 13، منابع و مآخذ با فونت BNazanin نازک 11 و لاتین با فونت Times New Roman نازک 9 نگاشته شود.

حتماً از فرمت مجله که در سایت آورده شده است، استفاده شود و متن در این فرمت وارد شود. در غیر اینصورت مقاله از پروسه ارسال به داوران خارج خواهد شد.

اجزای مقاله:

 9- مقاله در پنج فایل اصلی جداگانه شامل؛یک فایل صفحه مشخصات نویسنده یا نویسندگان مقاله در محیط Word به شرح بند 10 این راهنما، فایل دوم حاوی مقاله اصلی در محیط Word بدون مشخصات نویسندگان، فایل سوم: فرم تعهد  و  تعارض منافع باید توسط عضو هیأت علمی تکمیل و نام همه نویسندگان طبق فرمت فایل مشخصات و سامانه، امضا شده باشد و این فایل را می‌تواند به فرمت Pdf و یا Jpg ارسال نماید، فایل چهارم: ترجمه همه منابع فارسی و انگلیسی و فایل پنجم نتیجه گزارش مشابهت یابی کل مقاله (کامل مقاله باید مشابهت یابی شودو فقط چکیده نباشد) و فایل تکمیلی حاوی مقاله اصلی Pdf شده بدون صفحه مشخصات نویسندگان باشد.

 10- مقالات ارسال شده باید دارای بخش‌های زیر باشد:

 فایل اول: (فرم مشخصات نویسندگان):

 - رتبه علمی و نام مؤسسه یا محل اشتغال نویسنده یا نویسندگان به فارسی و انگلیسی.

 - نشانی کامل نویسندة عهده دارمکاتبات: شامل نشانی پستی، شماره تلفن و همراه، شماره دورنگار و نشانی پیام‎نگار (پست الکترونیکی) به فارسی و انگلیسی، از ذکر مشخصات فوق در سایر صفحه های مقاله باید خودداری شود.

 - چنانچه مخارج مالی تحقیق یا تهیه مقاله توسط مؤسسه ای تأمین شده یاشد باید نام مؤسسه در پاورقی صفحه اول درج شود.

بدیهی است صفحه اول باید حتی الامکان در محیط Wordو در فایل جداگانه بصورت Cover letter ارسال گردد.

فایل دوم: (فایل اصلی مقاله بدون نام نویسندگان): عنوان کامل مقاله به فارسی، چکیده فارسی (حداقل 200 تا حداکثر 300 کلمه)، کلید واژگان فارسی (حداقل 3 و حداکثر 7 واژه که با ویرگول (،) جدا شده اند)، در صفحه اول و

از صفحة دوم: به بعد متن اصلی مقاله خواهد آمد. مقاله اصلی حتماً در محیط word ارسال شود. از مقالاتی که در محیط Pdf فرستاده شده باشند، در الویت داوری قرار نخواهند گرفت.

در انتهای مقاله ، چکیده (Abstract) به انگلیسی آورده شود (حداقل 200 و حداکثر 300 کلمه).

فایل سوم(ترجمه منابع فارسی و انگلیسی): همه منابع فارسی باید ترجمه و طبق فرمت (ترجمه فارسی جدا و انگلیسی جدا) در فایل جداگانه آورده شود.

طبق آیین نامه جدید وزارت علوم می‌بایست درصورت وجود شناسه doi و یا لینک مرجع در انتهای مرجع درج شود.

فایل چهارم(فرم تعهد و تعارض منافع): فرم تعهد و تعارض منافع باید توسط عضو هیأت علمی تکمیل و نام همه نویسندگان طبق فرمت فایل مشخصات و سامانه، امضا شده باشد و این فایلها را می‌تواند به فرمت Pdf و یا Jpg ارسال نماید.

فایل پنجم(درصد مشابهت یابی): قبل از ارسال مقاله باید مشابهت یابی کل مقاله توسط نویسنده مسئول انجام شده باشد. درصد مشابهت یابی تا قبل از مرحله نهایی می تواند کمتر از 30% باشد اما در مرحله نهایی باید کمتر از 15% باشد.

ارجاع نویسی:

 11- مأخذ در متن مقاله، داخل پرانتز با ذکر نام خانوادگی نویسنده و سال انتشار آورده شود.

 مثال نحوة ارجاع در داخل متن: (نگارش، 1390)

 12-  معادل های انگلیسی در هر صفحه با علامت شماره گذاری مستقل برای هر صفحه، در پاورقی آورده شود.

 13- روش ارائه منابع و مآخذ در انتهای مقاله:

 1-13- نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان به صورت کامل، (سال انتشار). عنوان کتاب. شماره جلد. نوبت چاپ، محل انتشار، نام ناشر، تعداد صفحه.

 نحوة درج در فهرست منابع و مأخذ به ترتیب حروف الفبا خواهد بود.

 مثال برای کتاب: امیدوار، کمال، (1390). مخاطرات طبیعی، انتشارات دانشگاه یزد، جلد اول، چاپ اول، 360 صفحه.

 2-13- مثال برای نشریه: نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان به صورت کامل، (سال انتشار). عنوان مقاله، نام نشریه، دوره، محل انتشار، صص 25-20.

طبق آیین نامه جدید وزارت علوم می‌بایست درصورت وجود شناسه doi و یا لینک مرجع در انتهای مرجع درج شود.

سایر نکات:

 14- حداقل منابع مورد استفاده نباید از 20 منبع کمتر باشد.

 15- واحدهای استفاده شده در مقاله بایستی در سیستم متریک باشد.

 16- در متن مقاله به شماره عکس‌ها، جداول و نمودارها اشاره شود و محل تقریبی آنها مشخص گردد.

 در تنظیم جداول، منحنی ها، اشکال و تصاویر، رعایت نکات زیر الزامی است:

الف- اطلاعات جداول نباید به صورت منحنی و یا به شکل دیگر در مقاله تکرار شوند. شماره و عنوان در بالای جدول ذکر گردد.

ب- هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط به خود باشد، چنانچه تمام ارقام جدول دارای واحد یکسان باشند، می‎توان واحد را در عنوان جدول ذکر نمود.

ج- توضیحات اضافی عنوان و متن جدول، به صورت زیرنویس ارائه گردد. نتایج بررسی‎های آماری، باید به یکی از روش‌های علمی در جدول منعکس شود و در هر صفحه نباید بیش از دو جدول آورده شود.

د- شکل‎های هر مقاله شامل منحنی،‌ نمودار، عکس و نقشه بوده و همه بطور یکسان به عنوان شکل شماره گذاری می‎شوند.

شکل‎ها باید بصورت رنگی یا سیاه و سفید و با کیفیت مناسب و مطلوب تهیه شده و شماره و عنوان آنها در پایین بیاید.

عکس‎ها باید واضح، مطالب آنها خوانا و دارای مقیاس باشند. ذکر مأخذ عکس‌ها یا شکل‎هایی که از منابع دیگر اقتباس شده‎اند الزامی است.

17- اعداد در متن فارسی باید حتما به فارسی و در متن لاتین به انگلیسی، باشند.

18- مقاله های رسیده توسط سه الی چهار نفر از استادان متخصص به صورت محرمانه داوری خواهد شد.

19- مسؤولیت صحت و سقم مقاله به لحاظ علمی و حقوقی به عهده نویسنده عهده دار مکاتبات است.

20- مقالات ترجمه اصولاً پذیرفته نمی‎شود.

21- حداکثر حجم مقالات، شامل جدول‎ها و منحنی‌ها 20 صفحه A4 باشد.

22- مجله حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‎دارد و از بازگرداندن مقالات دریافتی معذوراست.

23-  پس از چاپ مقاله یک نسخه از مجله حاوی مقاله نویسندگان به آنان اهدا خواهد شد.

24- اصل مقالات رد یا انصراف داده شده پس از سه ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله مخاطرات محیط طبیعی هیچگونه مسؤولیتی در این ارتباط نخواهد داشت.

فرآیند پیگیری مقاله:

نویسندگان مسئول مقالات می‌توانند فرآیند تغییر و پیشرفت مقاله‌ی خود را در مراحل بررسی، از طریق صفحه‌ی شخصی خود در سامانه‌ی مجله پیگیری کنند. تأکید می‌شود درصورتی‌که پس از یک‌ماه از تغییر قبلی، تغییر جدیدی در سیر بررسی مقاله اتفاق نیفتاد، تلفنی روند بررسی مقاله‌ را پیگیری فرمایید. ضمناً در مدت بررسی مقاله‌ی خود، پیوسته سامانه و ایمیل خویش را بازدید کنید؛ چون هرگونه تغییری از طریق سامانه و ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود.

 هزینه چاپ مقاله در مجله مخاطرات محیط طبیعی

****** مجله مخاطرات محیط طبیعی برای بررسی اولیه هیچگونه وجهی دریافت نخواهد کرد و طبق ماده 12 آیین نامه اداره نشریات و مجلات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در صورت پذیرش مقاله از سوی داوران، مبلغ 6.000.000 (شش میلیون ریال) بابت تأمین هزینه داوری و بخشی از هزینه های چاپ دریافت خواهد کرد. به همین منظور لازم است پس از اعلام دفتر مجله مبلغ فوق به حساب

شماره IR 440100004001073603018951 شناسه واریز 384073663119000071000000000028 

نزد بانک ملی به نام درآمدهای اختصاصی دانشگاه سیستان و بلوچستان-مجله مخاطرات محیط طبیعی اقدام نمایند. بدیهی است در صورت عدم واریز وجه مقاله چاپ نشده و به منزله انصراف از چاپ مقاله می باشد.
مطابق بخشنامه سامانه رتبه بندی نشریات علمی وزارت علوم، مجله موظف است از نرم افزار مشابه یاب استفاده کند.
***** از تاریخ 96/3/11 جلسه هیأت تحریریه مقرر گردید چنانچه مقاله ای بعد از پروسه داوری، بازپس گرفته شود، به مبلغ 50% هزینه چاپ دریافت خواهد گردید.
***** مقالات ارسالی به داوران در صورت عدم پاسخگویی داور پس از 20 روز مجددا به داور ارسال خواهد شد. در صورت عدم پاسخگویی داوران پس از 2 الی 3 بار ارسال مجدد و حداکثر 2 ماه از تاریخ ارسال مقاله، در جلسه هیات تحریریه داور جدید تعیین شده و به داوران جدید ارسال خواهد شد.
در صورت اصلاحات خواسته شده توسط داوران به نویسنده جهت انجام اصلاحات ارسال می شود و نویسنده محترم در مدت تعیین شده می بایست اصلاحات را انجام داده و مجددا جهت تطبیق نهایی بازپس فرستاده تا با نظر نهایی داور تطبیق بررسی مقاله به پایان برسد.
هزینه چاپ مقاله در مجله علمی پژوهشی مخاطرات محیط طبیعی مبلغ 6،000،000 ریال است.

بیانیه محرمانگی

نام‌ها و آدرس های ایمیل وارد شده در سایت نشریه، منحصراً برای اهداف نشریه استفاده می شود و برای اهداف و قسمت های دیگر قابل دسترسی نیست.

قالب آماده مقالات مجله مخاطرات محیط طبیعی را می توانید از اینـــجا دانلود کنید. کافی است متن مقاله در این قالب قرار گرفته و تنظیمات هر قسمتی از مقاله با استفاده از Style های آماده این فایل انجام شود.

 

 نشانی: زاهدان، خیابان دانشگاه، دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی

 صندوق پستی : 987-98135، تلفن: 31136799- 0541 ، نمابر:  33416141-054

 سایت: http://jenh.usb.ac.ir