درباره نشریه

نشریه «مخاطرات محیط طبیعی» مقاله‌های علمی، پژوهشی، مروری، و یادداشت فنی (مقاله جزئی مثلاً  2 صفحه‌ای از اساتید برجسته) در زمینه مخاطرات محیط طبیعی از منظر علوم زمین، علوم محیطی، زیست‌محیطی، علوم، و علوم جغرافیایی، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله وسیله‌ای ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است. نخستین شماره این نشریه در سال 1391 منتشر شد و در بهار 1394 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. این نشریه در اولین ارزیابی نشریات وزارت عتف در سال 1398 موفق به کسب رتبه الف گردیده است. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر صمد فتوحی و سردبیری جناب آقای دکتر محمود خسروی منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

    مخاطرات محیطی به عنوان یکی از تهدیدات جوامع بشری و مانعی بر سر راه توسعه پایدار در سال‌های اخیر اهمیتی زیادی پیدا کرده‌اند. بدون شک با توجه به افزایش جمعیت جهان، فشار بیش از حد به منابع طبیعی و محیط زیست و اقلیم در حال گذر مخاطرات محیطی در برنامه‌ریزی‌های کشورهای مختلف اولویت‌های بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. بر اساس آمار در طی 30 سال گذشته بیش از 4 میلیون نفر در جهان بر اثر بلایای طبیعی جان باخته‌اند و بیش از 3 میلیارد نفر آسیب دیده‌‌اند. خسارات مالی نیز رقم  بیش از 250 میلیارد دلار را نشان می‌‌دهد. نکته با اهمیت‌‌‌‌‌تر آن است که فراوانی وقوع و شدت این مخاطرات رو به افزایش است. کشور ما به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود همواره در برابر این مخاطرات آسیب‌پذیر بوده و بخش زیادی از این مخاطرات در ایران احتمال وقوع دارند.

    دانشکده جغرافیا و برنامه‌‌ریزی محیطی با توجه به ضرورت نگاه علمی به این  رویدادها و به ویژه موقعیت استان سیستان و بلوچستان تصمیم به راه‌‌اندازی مجله مخاطرات محیطی گرفت. با توجه به سابقه بیش از 40 سال آموزش دانش جغرافیا در دانشگاه سیستان و بلوچستان، دایر بودن مقاطع  مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری و انجام ده ها طرح پژوهشی، پایان‌نامه و مقالات متعدد پشتوانه قوی برای انتشار این مجله بود. از سال 1390 با پذیرش دانشجو در مقطع ارشد مخاطرات محیطی عملاً دانشکده به عنوان اولین مجری برگزاری این دوره، رسالتی ویژه را جهت انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه پایش، پیش‌بینی، مدیریت و پیشگیری مخاطرات محیطی به عهده گرفت. با دعوت از اساتید برجسته برای مشارکت در هیئت تحریریه و فراخوان ارسال مقالات در سال 1391 اولین شماره این نشریه به زیور طبع آراسته شد. بدیهی است ادامه فعالیت در این زمینه نیازمند مشارکت تمامی فرهیختگان، اندیشمندان، استادان، کارشناسان و دانشجویان مرتبط با مطالعات مخاطرات محیطی در کشور می‌‌‌‌باشد. هدف ما ارتقای سطح علمی نشریه به استاندارهای بین‌المللی است. امیدواریم با استقبال و همکاری شما متخصصان محترم در آینده‌‌ای نزدیک شاهد شکوفایی و درخشش نتایج پژوهش‌‌‌‌های انتشار یافته در سطح بین‌المللی باشیم.

    مجله مخاطرات محیط طبیعی با تلاش اعضای هیئت تحریریه، مسئولان دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی و دانشگاه سیستان و بلوچستان از سوی کمیسیون نشریات وزارت علوم تحقیقات و فناوری رتبه علمی- پژوهشی اخذ نمود. مجوز انتشار علمی پژوهشی دفتر نشریات طی نامه شماره 3/18/4216 مورخ 1395/1/17 صادر گردیده است. لازم به یادآوری است که عنوان نشریه تا شماره چهار مجله «مخاطرات محیطی» بود که بنا بر پیشنهاد کمیسیون نشریات علمی کشور به نشریه «مخاطرات محیط طبیعی» تغییر نام یافت. علاقه‌مندان به ارسال مقاله می‌توانند، مقالات خود را از طریق در زمینه‌های مختلف مخاطرات محیط طبیعی به آدرس مجله ارسال نمایند.

 ویژگی‌های برجسته مجله

 - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

 - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

 - مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 - مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های تراز اول حوزه خود است.

 - مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

 - مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

 - مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دو سر کور و گمنام می‌شود.

 - مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

 - هیئت تحریریه معروف دارد.

 - به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود. 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

 مخاطرات محیط طبیعی

عنوان انگلیسی مجله

Journal of Natural Environmental Hazards

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Mukhāṭirāt-i muḥīṭ-i ṭabī̒ī

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چــــــــاپی: ۲۶۷۶۴۳۷۷

 شاپا الکترونیکی: ۲۶۷۶۴۳۸۵

حوزه موضوعی مجله

  جغرافیا.

  جغرافیای طبیعی.

  محیط طبیعی.

  مخاطرات طبیعی.

  بلایای طبیعی.

  آب.

  آب‌وکره.

  اقتصاد محیط زیست.

  بیابان‌ها

  بیوسفر.

  تپه‌های ماسه‌ای.

  تسکین فاجعه.

  تغییر آب‌وهوا.

  تغییرات محیطی.

  جامعه‌شناسی محیطی.

  جزایر.

  جو.

  دامنه‌ها.

  زلزله.

  زمین.

  زمین‌لغزش.

  ژئوسفر.

  ژئومورفولوژی اقلیمی

  ژئومورفولوژی.

  سواحل.

  سیلاب‌دشت.

  صخره‌ها.

  علوم محیطی.

  فیزیوگرافی.

  کاهش خطر.

  کوه‌ها.

  لندفرم‌ها (شکل زمین)

  هیدرولوژی.

زبان

فارسی (به همراه چکیده انگلیسی و ترجمه منابع فارسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1391، سال 1، شماره 1

توالی انتشار

فصلنامه

سردبیر

دکتر محمود خسروی

محل انتشار

ایران، زاهدان

ناشر

دانشگاه سیستان و بلوچستان

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دو سو ناشناس (گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور)

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

میانگین بازه زمانی فرایند داوری پذیرش مقالات

12 هفته؛ حداقل دو داور

درصد پذیرش مقالات

بیست درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

GB5010

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

722 / 362

27 / 577

آدرس وبگاه

https://jneh.usb.ac.ir

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان ناشر نشریه «مخاطرات محیط طبیعی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «مخاطرات محیط طبیعی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

هزینه بررسی: ندارد.

هزینه چاپ و انتشار: دارد (بعد از پذیرش: مبلغ 600 هزار تومان).

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

نشریه «مخاطرات محیط طبیعی» مقاله‌های علمی، پژوهشی، مروری، و یادداشت فنی (مقاله جزئی مثلاً  2 صفحه‌ای از اساتید برجسته) در زمینه مخاطرات محیط طبیعی از منظر علوم انسانی، علوم محیطی، علوم، و علوم جغرافیایی، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این مجله محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «مخاطرات محیط طبیعی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

منشور اصول اخلاقی کار با حیوانات آزمایشگاهی

آزمایش بر روی حیوانات کمک مؤثری در علوم پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی و رفاه بشری بشمار می‌آید به نحوی که در زمینۀ درمان و پیشگیری از بیماری‌ها کمک‌های شایانی نموده است. بسیاری از پیشرفت‌های مهم در حوزۀ علوم پزشکی و دامپزشکی که صورت بنیادی، کاربردی یا بنیادی-کاربردی مطرح می‌شوند جهت استفاده برای پیشگیری و درمان بیماری‌هایی که روش‌های مناسب کنترل‌شان هنوز در دسترس نیستند نیازمند انجام آزمایشاتی بر روی مدل حیوان هستند که در این رابطه پیش‌درآمد بسیاری از پیشرفت‌های گذشته و همچنین پیشرفت‌های آتی، آزمایشاتی است که روی حیوانات صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، علوم پزشکی و دامپزشکی بر پایۀ تلاش‌های آزمایشگاهی روی حیوانات استوار هستند. طبق قوانین اخلاقی بین‌المللی مواد یا تجهیزات جدید نباید برای نخستین‌بار روی انسان آزمایش شوند؛ مگر اینکه آزمایشات قبلی روی حیوانات آزمایشگاهی مناسب مبنی بر بی‌خطر بودن آنها گزارش شده باشد. از این‌رو، رعایت موارد زیر جهت چاپ مقاله در نشریه «مخاطرات محیط طبیعی» الزامی است:

یک. محافظت از سلامت بشر و حیوانات به انجام آزمایش‌هایی روی گونه‌های مختلف حیوانی نیاز دارد که برای هر موردی باید گونه و مدل مناسب به‌کار گرفته شود.

دو. در صورت نیاز به استفاده از مدل‌ها و روش‌هایی مثل مدل‌های ریاضی، شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای و سیستم‌های بیولوژیکی آزمایشگاهی باید پیش از انجام آزمایش روی حیوانات به صورت مناسب استفاده شوند.

سه. حیوانات انتخاب شده برای آزمایش باید سالم و در صورت نیاز مدل‌سازی شده باشند و حداقل تعداد لازم برای به دست آوردن نتایج قابل قبول از نظر علمی در نظر گرفته شود.

چهار. باید به صورت کاملاً شفاف مشخص شود که آزمایش روی حیوانات نقش بسزایی جهت تأمین سلامتی انسان یا حیوان و یا پیشرفت دانش بیولوژیکی و بیوتکنولوژی دارد.

پنج. همۀ پژوهشگران باید با حیوانات به عنوان موجوداتی با درک و احساس رفتار کنند. در این رابطه باید به صورت درست  نگهداری شوند تا از ایجاد درد، رنج، و اضطراب در آنها پرهیز شود و یا به حداقل رسانده شوند.

شش. روش‌هایی که سبب رنج و درد طاقت‌فرسا یا اضطراب در حیوان می‌شود باید با استفاده از بی‌حس‌کننده و آرامبخش‌های مناسب و یا بیهوشی، مطابق با فنون و روش‌های مورد قبول دامپزشکی انجام شوند. جراحی یا دیگر روش‌های درد ناک نباید بر روی حیوان هوشیار و یا با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی، انجام شوند.

هفت. پژوهشگران باید در نظر داشته باشند روش‌ها و ابزارهایی که سبب درد در انسان می‌شوند موجب درد در سایر گونه‌های مهره‌داران نیز می‌شوند.

هشت. حیواناتی که در طی آزمایش ممکن است دچار درد و رنج مزمن، اضطراب و یا ناتوانی شوند و امکان درمانشان نیست در پایان آزمایش و یا در زمان مناسب باید بدون درد کشته شوند.

نه. بایستی بهترین شرایط زندگی ممکن برای حیوانات آزمایشگاهی که برای اهداف بیومدیکال نگهدای می‌شوند فراهم شود. به طور معمول نگهداری از حیوانات باید زیر نظر دامپزشکانی باشد که تجربه کار با حیوانات آزمایشگاهی را دارند.

ده. مدیر گروه یا تیمی که از حیوانات استفاده می‌کنند ضامن صلاحیت و تجربه پرسنل برای انجام مراحل آزمایش روی حیوانات است. مدیر گروه باید به صورت دوره‌ای کلیه افرادی را که روی حیوانات آزمایشگاهی کار می‌کنند آموزش داده و نسخه‌ای از تأییدیه آموزش را به کمیته اخلاقی واحد ارسال دارد و همچنین اطمینان حاصل کند که کلیه موارد در گروه و تیم به کار گرفته می‌شود.

یازده. مدیر گروه یا تیم ضامن سلامتی انسان و حیوان طی فرایند نقل و انتقال حیوانات آزمایشگاهی است.

دوازه. جهت سازمان‌دهی و نظم‌دهی بیشتر مؤسسه‌های پرورش حیوانات خاص بهترین منبع برای تهیه و تحویل حیوانات رایج آزمایشگاهی هستند.

سیزده. شرایط  زیست محیطی از قبیل  دما، رطوبت، تهویه، روشنایی و ... باید با نیازهای گونۀ نگهداری شده سازگار باشد. بایستی امکانات مناسب در دسترس حیوان بوده و  پسماندهای حیوانات نیز به طور مناسب و مرتب دفع شوند.

چهارده. اقامتگاه حیوان باید ضامن سلامت عمومی حیوان باشد و از استرس‌های غیرضروری اجتناب شود. توجه به فضای اختصاص داده شده به هر حیوان،  با توجه به گونۀ آن ضروری است و باید استانداردهای مناسب بهداشتی مثل حفاظت در برابر شکارچیان، حشرات موذی و دیگر آفت‌ها حفظ شود. همچنین، بایستی فضا و ساختار مکانی برای قرنطینه کردن و جداسازی باشد. از سوی دیگر، صرفاً باید افراد دارای مجوز کار در این محدوده‌ها تردد نمایند.

پانزده. حیوانات باید غذای کافی با حجم و کیفیت مناسب با توجه به نیازهای روزانه‌شان دریافت کنند تا سلامتی‌شان حفظ شود؛ مگر آنکه موضوع آزمایش مطالعات تغییرات نیازهای تغذیه‌ای باشد و باید دسترسی آزاد به آب آشامیدنی داشته باشند.

شانزده. در صورتی که جایگزین مناسبی به جای حیوانات زنده برای انجام آزمایش وجود داشته باشد، باید از آن روش‏‌ها و ابزارها در جهت کاهش به کارگیری حیوانات آزمایشگاهی استفاده شود (از قبیل روش‌های بیولوژیکی و غیربیولوژیکی).

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود. چاپ و انتشار کارآزمایی‌های بالینی در مجلات علوم پزشکی کشور منوط به ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT) به آدرس (www.IRCT.ir) است. بنابراین، شماره ثبت مطالعه بایستی در مقاله ارسالی درج شده باشد.

نشانی

زاهدان، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی، دفتر نشریه مخاطرات محیط طبیعی

تلفن تماس

شماره تماس مجله در ساعت اداری: 31136799 - 054

جهت تماس با کارشناس نشریه فقط برای اشکالات مقالات منتشرشده، در ساعت هشت تا 14،  مرضیه دارائی  09330367636