پرسش‌های متداول

من قصد دارم که مقاله‌ام را به مجله مخاطرات محیط طبیعی ارسال کنم، آیا در حوزه تحقیقی این نشریه می‌گنجد؟

هدف از انتشار این مجله چاپ مقالات تحلیلی و تحقیقی در حوزه مخاطرات محیطی- منطقه ای است که حاصل پژوهش های اصیل میدانی و در صورت نیاز بهره گیری از اسناد علمی که ترجیحاً دست اول باشند، و در عین حال این مجله درصدد است تا بتواند به تولید علم دامن زده و همچنین آخرین یافته های علمی در حوزه مخاطرات محیطی - منطقه ای را در معرض دید صاحب نظران و کاربران دانشگاهی آن قرار دهد.

آیا مجله مخاطرات محیط طبیعی در جایی نمایه می شود؟

این مجله در بانک ها و نمایه نامه های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(ISC)، بانک اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، و بانک اطلاعات نشریات ایران (Magiran) و سایر پایگاه ها نمایه می‌گردد. مجله مخاطرات محیط طبیعی در پروسه نمایه‌سازی در پایگاه اسکوپوس هم قرار دارد.

آیا مقالات در این نشریه داوری می شوند؟

بله تمامی مقالات این نشریه تحت داوری قرار می گیرند.

آیا این نشریه بصورت نسخه چاپی و الکترونیکی منتشر می شود؟

بله مقالات این نشریه در قالب نسخه چاپی و الکترونیکی منتشر می شود.

آیا امکان دسترسی آزاد به این نشریه وجود دارد؟ مزایای نشریه ای با امکان دسترسی آزاد چیست؟

بله دسترسی به مقالات این نشریه آزاد است. دانشجویان، اساتید، نویسندگان، پژوهشگران و علاقمندان امکان دسترسی آزاد به این نشریه را دارند. این امکان دامنه خوانندگان مقالات را گسترش می دهد.

چه نوع مقالاتی را این نشریه به چاپ می رساند؟

مجله مخاطرات محیط طبیعی فقط مقاله هایی را خواهد پذیرفت که حاصل نوآوری و پژوهش نویسنده یا نویسندگان درباره حوزه کشور های شبه قاره هند و حوزه تحقیقی مذکور در بند 1 باشد.
مجله مخاطرات محیط طبیعی می کوشد با استفاده از داوری و ارزیابی داوران صاحب نظر به پذیرش مقالاتی بپردازد که حاصل نوآوری پژوهشگران و نویسندگان آنها باشد. این مجله درصدد است تا بتواند به تولید علم دامن زده و همچنین آخرین یافته های علمی در حوزه مخاطرات محیطی - منطقه ای را در معرض دید صاحب نظران و کاربران دانشگاهی آن قرار دهد.

آیا این نشریه شماره ویژه نیز چاپ می کند؟

این نشریه تاکنون مبادرت به این کار نکرده ولی در این مورد محدودیتی ندارد و در نشر شماره ویژه آزاد است.

این نشریه توسط چه مرکز انتشاراتی به چاپ می رسد؟

این نشریه توسط مرکز چاپ و نشر دانشگاه سیستان و بلوچستان چاپ می شود.

من قصد دارم مقاله ام را برای این نشریه بفرستم، چگونه آن را ارایه دهم؟

شما می توانید مقاله تان را از طریق سایت این نشریه بارگذاری کنید: http://jneh.usb.ac.ir.

آیا این نشریه "راهنمای نویسندگان" دارد؟

بله. این نشریه "راهنمای نویسندگان" خاص خود را دارد. به نویسندگان توصیه می گردد که قبل از ارایه مقاله خود به این بخش مراجعه نمایند و مقاله را بر اساس آن آماده سازند. همچنین در راهنمای نویسندگان، فرمت خاص مجله هم قرار دارد که نویسندگان موظف هستند از این فرمت و فایلهای خواسته شده، از قبیل فرم تعهدنامه اثر اصالت، فرم مشخصات کامل نویسندگان، فایل مربوط به چکیده لاتین و منابع کامل ترجمه شده فارسی و منابع انگلیسی مقاله، به همراه اصل مقاله که بدون نام است، طبق فرمت ارسال نمایند. زبان رسمی مجله، فارسی است، اما چکیده مقالات به زبان انگلیسی نیز ضروری است.

آیا در تعداد صفحات مقاله محدودیتی وجود دارد؟

حجم مقاله نباید از 22 صفحۀ A4 تایپ شدۀ 24 سطری تجاوز نماید. مقالات ارسالی به مجله، در محیط Word با قلم BNazanin نازک فونت 13 نازک و لاتین Times New Roman فونت 11 نازک، فاصله تقریبی میان سطور، یک حروفچینی و تایپ گردد. حاشیه از بالا 4،‌ از پایین 2.5، از راست 2.5 و حاشیه چپ 2.5 سانتیمتر باشد. عنوان مقاله با فونت تیتر 16، مشخصات نویسنده یا نویسندگان با فونت تیتر 12، چکیده فارسی با فونت B Nazanin سیاه 10، فهرست عناوین متن با فونت BNazanin سیاه 13، منابع و مآخذ با فونت BNazanin نازک 11 و لاتین با فونت Times New Roman نازک 9 نگاشته شود.

فرایند داوری چقدر زمان می برد؟

هیأت تحریریه خود را ملزم می داند که فرآیند داوری مقالات تا جای ممکن کمتر زمان ببرد، اما این به معنای چشم پوشی از کیفیت مقالات نمی باشد. فرآیند داوری حدوداً شش ماه زمان می برد. این زمان، بستگی به پاسخ سریع داوران و انجام بقیه پروسه در زمانهای تعیین شده توسط نویسنده خواهد داشت.

آیا این نشریه هزینه چاپ دریافت می کند؟

اگر مقاله ای مورد پذیرش قرار گیرد نویسنده یا نویسندگان باید مبلغ 4.000.000 ریال بایت هزینه داوری و چاپ پرداخت کنند. این مبلغ هیچگونه تخفیفی نخواهد داشت و نحوه پرداخت آن پس از پذیرش مقاله به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید.
از تاریخ 96/3/11 جلسه هیأت تحریریه مقرر گردید چنانچه مقاله ای بعد از پروسه داوری، بازپس گرفته شود، به مبلغ 50% هزینه چاپ دریافت خواهد گردید.
در جلسه هیآت تحریریه مورخ 1397/10/02 مصوب گردید، داورانی که برای مجله داوری نموده اند و مقاله به مجله ارسال می کنند، برای کمک و هزینه داوری، مبلغ 300.000 هزار ریال (30 هزار تومان) بابت هر مقاله ای که در مجله داوری می نمایند، از مبلغ پرداخت هزینه مقاله ایشان تخفیف داده خواهد شد.
در ازای هر مقاله یک جلد نسخه چاپی به نویسنده تعلق می گیرد. نویسندگان می توانند تقاضای نسخه های بیشتری کنند ولی به ازای هر نسخه اضافی مبلغ 40000 ریال باید پرداخت کنند.

میزان پذیرش مقالات چقدر است؟

حدود 60%

آیا من می توانم بیش از یک مقاله در یک شماره چاپ کنم؟

خیر

مقاله من پذیرفته شده است، چگونه می توانم هزینه آن را پرداخت کنم؟

پس از پذیرش نهایی مقاله، از طریق سامانه نویسنده مسئول نحوه پرداخت هزینه به نویسنده مسئول اطلاع داده می‌شود. فیش مبلغ تعیین شده باید در زمان معین شده، از طریق سامانه آپلود شود.

سیاست حق چاپ در این نشریه به چه شکل است؟

کلیه حقوق مادی مربوط به انتشار این مقاله (صرفاً انتشار مقاله و نه محتوای مقاله) متعلق به مجله مخاطرات محیط طبیعی است و نشریه در انتشار مقاله به هر صورت (نسخه کاغذی، آنلاین، لوح فشرده، نمایه های بین المللی و داخلی و ...) اختیار تام دارد و منافع مادی احتمالی آن متعلق به نشریه است. این حق تنها با رد انتشار این مقاله در نشریه یا انصراف نویسندگان از ادامه همکاری تا قبل از تعیین تکلیف قطعی مقاله سلب خواهد شد.

من می خواهم عضو تیم داوران این نشریه باشم، چگونه می توانم داور افتخاری آن مجله باشم؟

ثبت نام از طریق سامانه انجام می شود و به صورت خودکار نام کاربری و رمز عبور به ایمیل شما جهت داوری ارسال خواهد شد.

این نشریه هر چند وقت یک بار چاپ می شود؟

این فصلنامه هر سال 4 بار چاپ می شود. هر سه ماه یک شماره از آن به چاپ می رسد.

اگر مقاله ام پذیرفته شود، چه زمانی می توانم گواهی پذیرش دریافت کنم ؟

گواهی پذیرش مشروط به پرداخت هزینه بعد از ارسال آخرین نسخه نهایی مقاله، توسط سامانه به نویسنده مسئول ارسال می شود. گواهی پذیرش نهایی نوبت چاپ مقاله دقیقاً پس از پرداخت هزینه داوری چاپ صادر می گردد. پس از دریافت هزینه و ارسال فیش واریزی اسکن شده، گواهی پذیرش از طریق ایمیل و سامانه در دسترس نویسنده مسئول خواهد بود.